Wanda döntése
2022.06.08. 17:54
Aznap, amikor megnéztem a Doctor Strange az őrület multiverzumában című filmet, ezt írtam A Kihagyhatatlan csoportban: „Ma meg tudtam végre nézni a Doctor Strange 2-t. Nagyon élveztem. :) Meglepően sok, de jól működő horror elem van benne, és jól eltalált humor. A történetben lehetett volna egy kicsivel több Doctor Strange, de Benedict Cumberbatch még mindig egy zseni!❤ Elizabeth Olsen már azért díjat érdemelne ahogy azt mondja, "it doesn't seem fair", John Krasinski meglepetés szerepe pedig <3 . "
„A történetben lehetett volna egy kicsivel több Doctor Strange”, ez suta megfogalmazás részemről, de az biztos, hogy érdekes beszélgetéseket indított el. Rávilágít ugyanis arra, hogy a Doctor Strange második részében nem Doctor Strange karaktere, sorsa viszi előre a cselekményt. A filmet Wanda drámája mozgatja, Doctor Strange csak asszisztál.
Lehet ezt persze egyszerűen koncepcionális hibának tekinteni, és azt mondani, hogy a film ezért nem volt jó. Az utóbbi napokban azonban én arra jutottam, hogy inkább megpróbálok Wanda drámájának mélyére nézni. Miért gondolkodom rajta még mindig, három héttel azután, hogy megnéztem a filmet?
Wanda története egészen a salamoni döntésig vezethető vissza. A salamoni döntés bibliai történet, a Királyok I. könyve 3. részében olvasható. Élt két nő, akik egy házban laktak. Három nap különbséggel szültek, de egyikük egy éjszaka véletlenül agyonnyomta gyermekét. Amikor észrevette, hogy a fiú meghalt, átosont a másik nőhöz, és kicserélte a holt gyereket az élővel. A másik asszony csak a reggeli fényben látta, hogy nem is a saját gyermeke a halott. Salamon király elé vitte az ügyet.
Giuseppe Cades XVIII. századi olajfestménye a salamoni döntésről
Mindkét nő hosszan bizonygatta, hogy az élő gyerek a sajátja, a király végül hozatott egy kardot azzal a szándékkal, hogy ketté fogja vágatni az élő gyermeket, mert úgy lesz igazságos, ha a két nő a fele-felét kapja. „Se enyim, se tied ne legyen; vágjátok ketté” – egyezett bele az a nő, amelyiknek a fia meghalt, a gyerek anyja azonban ijedten tiltakozott, mondván, inkább adják az élő gyermeket annak, akié meghalt. Ebből Salamon kitalálta, hogy mi az igazság, és a gyermeket visszaadta az igazi anyának.
A Doctor Strange 2-ben azt láthatjuk, ahogy Wanda saját magával küzd meg, és hoz végül, a gyerekei érdekében jó döntést. Skarlát Boszorkányként először semmilyen pusztítástól nem riad vissza, hogy fiait maga mellett tudhassa, de végül az ő érdekükben képes másként dönteni.
A salamoni döntés történetét számtalan formában földolgozták már. Georg Friedrich Händel oratóriumban, Bertolt Bercht színpadi műben, A kaukázusi krétakörben írta meg a történetet. A szeretet és önzetlenség örök története Marvel-köntösben sem lesz kevesebb. Még mindig megrázó és magával ragadó.
Ha tetszett a cikk és nem szeretnél lemaradni a legfrissebb hírekről és ajánlókról, akkor kövesd A Kihagyhatatlan blogot a Facebookon is, és csatlakozz A Kihagyhatatlan csoporthoz is! Várok mindenkit szeretettel! :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ChristineJane 2022.06.08. 18:28:59
Egyébként nagyon érdekes, hogy a salamoni ítéletet sokszor egy olyan kiegyenlített döntés értelemében használják, aminél végül mindkét fél részt kap, így lesz igazságos, tehát korántsem az eredeti történet szerint. Bennem ez sokáig nem tudatosult.
PuffCinq · http://puffcinq.blog.hu/ 2022.06.08. 18:38:40
gertrudstein 2022.06.09. 06:43:04
Wanda nem volt gonosz, sem bosszúálló.
vincentmarvinjules 2022.06.09. 15:16:08
De azért jó volt!
És tök jó a felvetésed! :)
IamSherLocked 2022.06.11. 09:11:36
IamSherLocked 2022.06.11. 09:14:37
PuffCinq · http://puffcinq.blog.hu/ 2022.06.15. 13:43:10
Engem amúgy az érdekel, mit szólsz a filmhez, miután megnézted, szerintem jobb, mint az első!