Mikor kell a hallásunk védelmét elkezdeni? Lehet-e a halláscsökkenés átmeneti? A fülhallgató használatának gyakorisága vagy a hangereje számít a fülünk védelme szempontjából? Szabad-e pálcikával tisztítanunk a hallójáratot? Idegrendszerünk állapota befolyásolja-e hallásunkat? Ezekről és más fontos kérdésekről beszélgettem Dr. Gáborján Anita fül-orr-gégész, audiológus szakorvossal, a Semmelweis Egyetem szakértőjével. A beszélgetés nyomtatott változatát a Baba Patika magazin novemberi számában olvashatjátok.

 

hallasvedelem2.jpg

 

Mikor kell a hallásunk védelmét elkezdeni? Kisbabák mellett mennyire lehet hangosan beszélni?

A hallásunk védelmére a kezdetektől figyelni kell, de a hallásvédelem tárgya azért nem a normál beszédhangerő. Egy pici baba mellett nyugodtan lehet normál hangerővel beszélni, még akkor is, ha alszik. Egy normál érzékenységű gyereket a körülötte zajló beszéd nem fog felébreszteni. Igaz, ez már szokás kérdése is: ha valahol mindig nagyon csönd van, és a kisbaba azt szokja meg, egy hangosabb hang fölébresztheti. De ha például valaki már harmadik gyerek a családban, és mindig történik körülötte valami, akkor ő már kevésbé érzékeny a hangokra. Hogy mi okozhat károsodást? Az, ha valaki kiabálásnyi hangerőt hallgat folyamatosan. A kiabálásnyi hangerő nyolcvan decibel körül mozog. De a gyerekek esetében még ennél is óvatosabbak vagyunk az ajánlással: ha mondjuk egy nyolcórás időtartamot veszünk, akkor ez alatt az idő alatt a hetven decibelt ne haladja meg a hangerő. Vagy rövidebb idő alatt hangosabb hanghatás ne érje.

Napjainkban nagyon hangos környezetben élünk, és van, amit nem tudunk kivédeni, de mi az, amire tudatosan figyelhetünk, ha a hallásunk védelméről van szó?

A városi környezet valóban nagyon hangos tud lenni. De egészen változó az, hogy ki, hogyan él. Csak egy példát mondok: ha valaki otthonról dolgozik, akkor máris sokkal kevesebb hanghatás éri a mindennapokban. Mi a kutatásunkban most arra helyeztük a hangsúlyt, hogy megnézzük: a gyerekek szabadidős tevékenysége hangos vagy nem hangos. A gyerekek a szabadidejükben zenét hallgatnak fülhallgatón vagy fejhallgatón, koncertekre, moziba, sporteseményekre járnak. Vizsgálatunk arra jutott, hogy nagyon sok rendezvényen és tevékenységben a hangerő meghaladja a WHO által megállapított hallásunk számára biztonságos határértékeket. Riasztó látni, hogy ilyen hangosak ezek a gyerekeknek szánt rendezvények. Ezért vizsgálatunk végén arra tettünk ajánlást, hogy a rendezvények szervezői minden esetben tájékoztassák a leendő hallgatóságot, hogy milyen hangerőt terveznek. Ebből egy szülő el tudja dönteni, hogy tegyük fel, 45 percig biztonságosan hallgathatja a koncertet a gyermekével, utána viszont már nem ajánlott. A másik lehetőség, hogy fölkészül, és a rendezvényre visz magával zajvédő/fülvédő eszközt, a gyerekek számára már szép színes fülvédők vannak. A legfontosabb a tájékoztatás és a tájékozottság: a szülők tudjanak róla, hogy a túl hangos hangok károsítják a fület, a felnőttekét és a gyerekekét egyaránt. Csak megfelelő információk birtokában tehetjük meg a megfelelő lépéseket a hallásunk védelméért. A mi törekvésünk az, hogy elérjük, rendeletben szabályozzák a megfelelő információadást, a szükséges zajvédő eszközök biztosítását, valamint a gyerekeknek szóló rendezvények hangosítási korlátozását. Mi azt szeretnénk, hogy olyan színes tájékoztatóábrák jelenjenek meg, amelyek A-tól F-ig jelölik a zajszintet, a betűkhöz színek is tartoznának zöldtől egészen a bordópirosig, átmenetes színskálával. Így, ha valaki elmegy egy koncertre, már az esemény meghirdetésekor láthatná, hogy az zajszint szempontjából "C". Ebből pedig a szülő tudná, hogy akkor ez a koncert az ő tízéves gyereke számára két órán át biztonságos. Szeretnénk, ha láthatóvá, közérthetővé, a hétköznapok részévé válnának ezek a határértékek.

 

foto_2.png

Dr. Gáborján Anita fül-orr-gégész, audiológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem szakértője

 

Mi a helyzet a mindennapi használatban lévő fej – és fülhallgatókkal? Mennyiben károsíthatják a hallást?

Ha valaki sokat használ fej – vagy fülhallgatót az nem jelent gondot, ha halkan hallgatja. Ezek az eszközök akkor károsítják a hallást, ha hangosan hallgatjuk rajta például a zenét. A felsőbb osztályba járó gyerekek körében végzett szűrések sajnos már kimutatták, hogy gyakori a zajkárosodás, azaz károsodott a fülük, a hangos fülhallgató használat miatt. Már a WHO is figyelmeztetett erre – a sajtóban is jelent meg róla cikksorozat – hogy egymilliárd fiatal hallása van veszélyben. Az egyéni zenelejátszók hangos használata, illetve a túlzottan zajos rendezvények miatt a fiatalok hallása károsodik.

A hallásnevelés tehát a tudatosságra nevelést jelenti? Ne vigyük túlzásba a fülhallgató használatát, használjunk megfelelő fülvédő eszközöket?

Pontosan. Mondok egy példát: egy négyéves kisgyereket elvisznek a szülei egy vízilabda mérkőzésre, mert a bátyja vízilabdázik. A szülők visznek magukkal egy zajvédőt, amit fölraknak a kisgyerek fülére. Ilyen esetben a kisgyerek abban nő föl, hogyha túl hangos a környezet, akkor védenie kell a hallását. A tudatában benne lesz az, hogy nem egészséges dolog, hogyha nagyon hangos környezetben vagyunk. Jó lenne, ha ez a jövőben bekerülne az iskolai oktatásba is. Amikor a gyerekek a fül részeit tanulják, és megtudják, hogy vannak halló szőrsejtek, akkor kellene tudatosítanunk bennük, hogy ezek a sejtek elpusztulnak, ha hangos helyen vagyunk, és soha nem nőnek újra. Persze lehetséges, hogy a fiatalokat nem riasztja el a hangos zenétől az, ha ezt megtudják, de ha nem is tudnak róla, akkor esélyük sincs rá, hogy átgondolják, mi lehet ártalmas.

Ezek szerint a fülünk sajnos nem tud regenerálódni, vagy lehetséges az, hogyha kíméljük, akkor visszafordíthatjuk a károsodást?

Sajnos, ami károsodott, azt már nem tudjuk rendbe hozni, ha egy szőrsejt elpusztul, az már nem nő vissza. Olyan lehetséges, hogy a fülnek átmeneti érzékenység csökkenése van. Ilyen szerintem mindenkivel megesett már: kijövünk egy hangos helyről, és mindenki hangosabban beszél a másikkal. De ez átmeneti dolog, néhány óra alatt rendeződnie kell. Ha nem rendeződik, hetekig, hónapokig tart, akkor már visszafordíthatatlan. De hirtelen halláscsökkenés esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert egyes esetekben szteroid adása még visszafordíthatja a folyamatot.

Az lehetséges, akár gyerekeknél, akár felnőtteknél, hogy valakinek túlérzékeny a füle, élesebben, hangosabban hall hangokat, mint mások?

Lehetséges, de akkor nem közvetlenül a füle, hanem az idegrendszere túlérzékeny. Mindenkinek gyerekkorában működik a legjobban a hallórendszere, de akár gyerekkorban, akár felnőttkorban kialakulhat, hogy a hallott hangokra érzékenyebben reagál. Lehetséges, hogy kellemetlennek, akár fájdalmasnak él meg olyan hangokat, amely másnak nem extrém mértékben zavaró, de ilyen esetben az idegrendszert kell vizsgálni.

 

hallasvedelem1.jpg

 

Gyerekeknél lehetséges az, hogy nem valamilyen külső hatás (fülhallgató, koncert), hanem mondjuk érrendszeri probléma okoz halláscsökkenést?

Gyerekeknél az érrendszeri probléma szerencsére nagyon kevéssé fordul elő. Ami viszont nagyon jellemző, az a gyerekkori náthák kapcsán kialakuló fülkürt hurut. Ilyenkor a fülkürt nem tud működni, mert a kisgyereknek bedugult az orra. Ennek hatására a középfülben felszaporodik egy savós, áttetsző folyadék, amely gátolja a hang terjedését, és ez okoz halláscsökkenést. Szerencsére ez jól kezelhető orrspray-vel, az orr tisztításával, de nem hanyagolhatjuk el, mindenképpen foglalkozni kell vele.

A fülünket hogyan szabad tisztítani? Szabad-e belenyúlnunk a fülünkbe?

A fülünkbe nem szabad belenyúlni. A fülzsír termelődése normális folyamat, a fülben védőréteget képez, védi a hallójárat vékony hámját. Ha ezt a védőréteget az ember nagyon piszkálja, törölgeti, akkor gyulladás alakulhat ki, vagy egyszerűen csak beljebb toljuk a termelődött fülzsírt, ami újabb bajt okozhat, mert nem tud kiürülni. A legjobb az, ha nem nyúlunk bele a hallójáratunkba. A fül külső részét természetesen megtörölhetjük, ha a kiürülő fülzsír esztétikailag zavaró, de pálcikával ne piszkáljuk. Ha valaki tudja, hogy fokozott a fülzsír termelése, akkor fülspray használata hasznos lehet, de akkor is figyeljen oda, hogy olajos alapú készítményeket használjon. Az olaj képes valóban feloldani a fülzsírt, nem egy vizes oldat.

Az lehetséges, hogy valaki a fölgyülemlett fülzsír miatt nem hall rendesen?

Lehetséges, de ez inkább felnőtteknél fordul elő. Ha valaki hirtelen halláscsökkenést érzékel, akkor nagyon gyorsan menjen el fül-orr-gégészhez, mert nagyon is lehetséges, hogy egy ilyen banális dologról van szó, hogy szakszerűen ki kell mosni a fülét, és utána jól hall. De ha a belsőfülében történt valamilyen károsodás, akkor gyorsan megfelelő gyógyszeres kezelést, adott esetben szteroidot kell kapnia, és akkor van esély arra, hogy a folyamat még visszafordítható.

 

Kapcsolódó bejegyzések:

Darabokból egész - interjú Megyeri Zsuzsanna pszichológus-családterapeutával

Boldogság és szerelem a B oldalon - interjú Jakupcsek Gabriellával

 

A bejegyzésben szereplő portréképet Dr. Gáborján Anita bocsátotta rendelkezésemre.

Kiegészítő képek: iStock

Ha tetszett a cikk, és nem szeretnél lemaradni a legfrissebb hírekről és ajánlókról, akkor kövesd A Kihagyhatatlan blogot a Facebookon is, és csatlakozz A Kihagyhatatlan csoporthoz is! Várok mindenkit szeretettel! :)

 

hallasvedelem3.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://puffcinq.blog.hu/api/trackback/id/tr718711624

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ChristineJane 2024.11.21. 18:29:48

Nagyon jó és hasznos interjú. Nagyon fogok figyelni a fülhallgatóra és a fülpálcikára. Várom a következő beszélgetést.:)

PuffCinq · http://puffcinq.blog.hu/ 2024.11.21. 18:33:36

@ChristineJane: :) én is nagyon figyelek, fülhallgatót már régóta nem használok. A következő beszélgetés nemsokára jön.:)

IamSherLocked 2024.11.21. 21:42:03

Na ez érdekes volt! Azt hittem, a fulhallgato mindenképp káros. Arra is kíváncsi lennék, mennyi decibel káros fulhallgaton át hallgatva, vagy én hogy döntöm el laikusként, hogy túl hangosan hallgatok fulhallgaton keresztül valamit, vagy nem?
A kezdeményezés tényleg jó.
A palcikat tudtam, hogy nem szabad úgy használni. De mi a helyzet a modern talalmanyokkal, mint a pici spirál, meg mittudomen meg mik?

ChristineJane 2024.12.02. 17:35:22

@IamSherLocked: már nagyon megkopottak az információim, de azt hiszem, hogy fülhallgató olyan 60 decibelig oké. Azt hiszem, ezek a fülhallgatók el tudnak menni 105 decibelig is, ami nagyon káros. Az biztos, hogy én sokszor szoktam hallani, hogy mit hallgat a HÉV-en a közelemben ülő a fölhallgatóján keresztül, és ez tuti nem jó. Nekem nem kellene hallanom, hogy neki mi szól. Mindenkinek vigyáznia kellene a fülére.

PuffCinq · http://puffcinq.blog.hu/ 2024.12.02. 17:44:21

@IamSherLocked: szerintem a spirál sem jó. A lényeg, hogy ami látható, azt természetesen távolítsuk el, de nem kell belül piszkálni a fülben, mert a fülzsír hasznos, védi a fület. Szóval, szerintem spirállal sem kell a hallójáratot piszkálni. Ha valami zavaróan fölgyűlik, szakszerűen ki tudják mosni.:)
süti beállítások módosítása