Read less, more tv!
2016.11.23. 09:07
Negyedik születésnapját ünnepli A Kihagyhatatlan blog! Ezen a szép napon én csak azt mondhatom, amit tavaly is: És az Idő még mindig rohan! Születésnapot ünnepel A Kihagyhatatlan blog! Kedves, Drága Olvasók, Rokonok, Barátok!:) Nagyon köszönöm, hogy olvassátok a blogot, csak így tovább! :) Petrának, Leventének, Csillának és Erzsinek még mindig köszönöm azt a sok jót és szépet, amit hozzátettek, hozzátesznek a bloghoz!
Most pedig, egy eseménydús év után, megpihenünk kicsit, és ünnepelünk. Csilla ebbe a bejegyzésbe ugyan most nem írt, de ötletet adott hozzá, és legfőképp ihletet, amiért nagyon hálás vagyok.:) Úgyhogy most Csillával együtt ajánlunk Nektek nyolc kihagyhatatlan sorozatot tea, csoki, forralt bor és zserbó mellé, a téli napokra. Jó szórakozást! Ó, igen, bejegyzésünk címe természetesen Doktor House-tól származik. Mert egy bölcs orvos mindig tudja, mikor kell tévét nézni!:)
Lucifer:
Alaphelyzet: Az Ördög megunja a Poklot, inkább kiruccan a Földre és szórakozóhelyet nyit, természetesen Los Angelesben (a hely neve mi más is lehetne, mint Lux). Egy nap aztán Lucifer egy csinos rendőrnő társául szegődik, hogy különleges meggyőző ereje segítségével üldözze a bűnt. Mindeközben pedig pszichiáterhez jár, hogy Istentől elszenvedett minden sérelmét megbeszélhesse valakivel. És hogy mi megismerhessük összetett és érzékeny személyiségét…
A Földön vakációzó Lucifer karakterét Neil Gaiman és két alkotótársa jelentette meg először egy képregényben. Ez a képregény a sorozat alapja. A sorozat egyébként úgy épül fel, hogy Lucifer minden héten nyomoz egy bűnügyben, közben pedig akadnak természetfeletti rejtélyek is. Sajnos a nyomozós szálak általában laposak, vagy csak érdektelenek. Ami igazán izgalmas, az Lucifer és az emberek kapcsolata.
A sorozatban akad néhány kiváló mellékszereplő, például a Lucifer pszichiáterét játszó színésznő, Rachel Harris. De a készítők igazából mindent a Lucifert alakító Tom Ellis vállára tettek. Ő pedig néha brillírozik, néha viszont egészen nagy ripacs. Ennek megfelelőn a sorozat minősége is hullámzik. Bár a bűnügyek továbbra sem túl érdekesek, szerencsére az átívelő történetszálat érezhetően jól kidolgozták a jelenleg is futó második évadban, ez pedig sok lehetőséget ad Tom Ellisnek.
Tom Ellis egyébként, mint minden valamire való amerikai sorozat főszereplője, brit, egészen pontosan walesi. És persze szép hangja van. Amit ördögien jól tud használni. Bocs, ezt nem tudtam kihagyni. A Lucifer igazi, hamisítatlan guilty pleasure (no pun intended), 40 perc kikapcsolódás minden héten.
The Crown:
Alaphelyzet: Peter Morgan forgatókönyvíró és drámaíró, aki A Királynő című filmben és az Audiencia című színdarabban már vizsgálta II. Erzsébet királynő uralkodásának azon éveit, amelyekre már mi is emlékszünk, a The Crown című sorozat írójaként a fiatal Erzsébet felé fordult.
Így jött létre egy elképesztően drága, a legapróbb részletekig átgondolt és kidolgozott sorozat. Az első évad 10 része Erzsébet és Fülöp esküvőjétől (1947) 1956 elejéig követi az eseményeket. Bár a sorozat egyik célja minden bizonnyal az, hogy emberi, a mindennapokkal küzdő családként mutassa be a brit királyi családot, talán éppen aprólékos kidolgozottsága miatt nagyon steril marad.
Az biztos, hogy a színészekre semmi panasz nem lehet. Sok mindenki megtette már, de nekem is a II. Erzsébetet alakító Claire Foyt és a Churchillt megformáló John Lithgow-t kell kiemelnem. És igen itt most meg kell említeni, hogy John Lithgow amerikai színészként játszik kiválóan egy brit sorozatban, pedig ez fordítva szokott lenni. Az ő közös jeleneteik a sorozat legizgalmasabb percei.
Azt hiszem, az egyes részek felépítése miatt érzem nagyon merevnek a sorozatot. Peter Morgan minden epizód elején bemutat egy helyzetet, kicsit szájbarágósan felvet egy kérdést, amelynek kapcsán aztán az utolsó percekben megkapjuk a tanulságot. Az pedig néha bizony zavaró tud lenni, amikor egy sorozat szinte kiabál: „kedves néző, most erre figyelj, erről a szereplőről pedig ezt gondold!”
A drámaiság kedvéért néhány eseményt észrevehetően nem úgy mutatnak be, ahogy az a valóságban történt. Például Margit és Peter Townsend kapcsolata jóval bonyolultabb okok miatt szakadt meg. De az események végkimenetelét és hatását tekintve a sorozat történetileg hiteles. A The Crown összességében lebilincselő sorozat, amelynek természetesen jövőre jön a második évada.
Poldark:
Alaphelyzet: Oké, ennek a sorozatnak az alaphelyzetét ismeritek jól. A sorozat iránti lelkesedésem a nemrég véget ért második évadban sem változott semmit. De azért azt le kell írnom, hogy az utolsó részekben csak a színészeken múlott, hogy a Poldark nem lett lapos szappanopera izgalmas romantikus dráma helyett. Az utolsó részekben eluralkodtak a klisék. Igen, Winston Graham regényei is tele vannak klisével, de mint minden jó író, ezeket a kliséket gazdag környezetbe helyezte és jól kidolgozta. Ez a gazdagság és kidolgozottság hiányzott most néha a forgatókönyvekből.
De mondom, a színészek egyszerűen káprázatosak. Ebben az évadban Eleanor Tomlinson (Demelza) és a Francisként fantasztikusan átalakuló Kyle Soller tette rám a legnagyobb hatást. És igen itt is meg kell említeni, hogy Kyle Soller amerikai színészként játszik kiválóan egy brit sorozatban, pedig ez fordítva szokott lenni. De Jack Farthing (George) és Aidan Turner (Ross) nem maradnak le mögöttük. Egy szó, mint száz: várom a várhatóan jövő szeptemberben érkező harmadik évadot, számolom a napokat, és rendületlenül olvasom a regényeket.
Chance:
Alaphelyzet: Hugh Laurie visszatért a tévébe, yeah! Ha el akarnám viccelni, azt mondanám, hogy a Chance a Terápia durva változata. De vegyük komolyan: A sorozatban Hugh Laurie egy törvényszéki neuropszichológust alakít, a neve Chance, és teljesen más karakter, mint Dargay András, vagy mint House. Chance beleszeret egyik (valószínűleg skizofrén) páciensébe. Miközben megpróbálja megmenteni a nőt erőszakos férjétől, ő maga is egyre nagyobb veszélybe kerül. És ha ez még nem lenne elég, egy szép bútordarab a bűn felé sodorja az orvost...
A Chance lassan építkező sorozat, amelynek minden epizódja megvisel egy kicsit. Kem Nunn regénye alapján készült, és főleg azért nyugtalanító, mert magáról a főszereplő Dr. Eldon Chance-ról sem lehet eldönteni, hogy igazán olyan ártatlan jó ember-e, amilyennek látszik, vagy könnyen bűnbe esik. Hat rész után minden egyre kuszább és félelmetesebb, mégis alig várom a folytatást. Hugh Laurie már magabiztosan tér vissza brit színészként amerikai sorozatba, és nincs mit finomkodni, egyszerűen egy zseni.
Én kishitűen, és rajongói szeretettel telve, azt hittem, nekem már nem tud újat mutatni, már minden színészi rezdülését ismerem és szeretem. Erre most itt van, és megint mutat valami újat. És megint lenyűgöz.
The Affair:
Alaphelyzet: A szenvedélyes egynyári kalandból komoly viszony lesz. Noah (Dominic West), az odaadó apa és szerető férj egy családi nyaralás alkalmával ismerkedik meg Alisonnal, a pincérnővel (Ruth Wilson). A sorozat legnagyobb vonzerejét az adja, hogy a két főszereplő a viszony történetét – hogy nagyon precíz legyek – kettős szubjektív narratívában meséli el. Azaz egy epizód úgy épül föl, hogy az első félórában Noah, majd a második félórában Alison szemszögéből ismerjük meg az eseményeket. A valóság pedig mindig változik, attól függően, hogy ki meséli el…
A The Affair rendkívül intenzív és érzékeny sorozat, amelynek szó szerint minden apró részletére figyelni kell, mert bizony annak is jelentősége lehet, hogy a mesélő éppen hogyan emlékszik a másik szereplő ruhájára. Szépen, lassan, lebilincselő építkezéssel az is kiderül, miért fontos, hogy mi megismerjük ennek a viszonynak a történetét. A második évadban már Noah feleségének és Alison férjének a nézőpontját is megismerhetjük. Ez tovább árnyalja (és bonyolítja) a történetet.
Azt talán már mondanom sem kell, hogy az amerikai sorozat mindkét főszereplője, Dominic West és Ruth Wilson (igen, bizony, akit Jane Eyre-ként ismerünk) is angol. Úgyhogy én most az amerikai, Maura Tierneyt emelem ki a szereplők közül. A Vészhelyzetből ismert színésznő minden túlzás nélkül fantasztikus Helen, a megcsalt feleség szerepében.
A sorozatot Hagai Levi és Sarah Treem találta ki (ők készítették az izraeli majd az amerikai Terápiát is, Hagai Levi a magyar Terápia elkészítésében is részt vett). A The Affair a napokban kezdte a harmadik évadát.
Az ifjú pápa (The Young Pope):
Alaphelyzet: Napjainkban játszódó kitalált történet. Megválasztják az eddigi legfiatalabb (a negyvenes éveiben járó), és az Egyház történetének első amerikai pápáját. Az ifjú pápát mindenki irányítani, de legalábbis befolyásolni akarja. Arra senki sem számít, hogy a XIII. Pius néven trónra lépő pápa minden percben valami váratlan, meghökkentő dolgot tesz…
Az ifjú pápa 10 részes első évadát Paolo Sorrentino, A nagy szépség és az Ifjúság ünnepelt olasz rendezője készítette és rendezte. A sorozat főszereplője Jude Law, aki természetesen angol, de azért ő alakítja az amerikai ifjú pápát. Mellette fontos szerepet kap Diane Keaton. Az ifjú pápa a legzavarbaejtőbb sorozat, amit valaha láttam. A Rómában, Velencében és Dél-Afrikában forgatott sorozat fényképezése lélegzetelállító, Jude Law játéka pedig hipnotikus erejű.
Ezt a sorozatot tényleg tátott szájjal lehet nézni, gyakran gyomorgörccsel küszködve. A pápa és az olasz miniszterelnök félelmetes első beszélgetése például napok múltán is eszembe jutott. De azt még mindig nem tudom, mire megy ki ez az egész. Tartalom is van a zseniálisan megalkotott főcím mögött? Vagy ez az erős hatás leenged majd, mint egy lufi? Ha vége lesz a sorozatnak, nem marad utána semmi? Egy biztos: ha egyszer elkezdtük, ezt a sorozatot nézni kell.
A vámpír, a vérfarkas és a szellem (Being human UK):
Alaphelyzet: Két jóbarát (az új helyesírási szabályok szerint ezt már lehet így írni bizony, ezt is egy sorozatnak köszönhetjük), egy vámpír és egy vérfarkas közösen bérel lakást. A két fiatal férfinak hamarosan rá kell jönnie, hogy lakásukban szellem kísért. A szellem, egy kedves fiatal nő, gyorsan összebarátkozik a vámpírral és a vérfarkassal. Mitchell (a vámpír), George (a vérfarkas) és Annie (a szellem) ezután egymást segítve próbál alkalmazkodni napjaink emberi világához. Próbálnak emberek lenni, de természetfeletti környezetük folyamatosan fenyegeti őket…
A Being human az idei nyaram nagy sorozatélménye, mert bár öt évada (ami egyébként csupán 37 rész, mivel brit sorozatról van szó) alatt erősen ingadozik az aranyos guilty pleasure és az egészen zseniális sorozat között, mindvégig szerethető marad. És a lényeg egy részben sem változik: embernek lenni nehéz, de nagyon jó dolog.
A BBC Three 2008-ban mutatott be pilotot a sorozathoz, majd 2009-ben indult a sorozat maga, nagyrészt új szereplőkkel. Mitchellt, a múltja elől menekülő vámpírt például a pilotban még nem, de a sorozatban már Aidan Turner alakítja, nem is akárhogy. (Edward elbújhat.) Féltem is, amikor a harmadik évad végén Aidan Turner távozott a sorozatból: hogyan lehet ezek után folytatni? De a készítők mesterien rázták föl a sorozatot egy ilyen fordulat után. Sőt, az ötödik évadra olyan remekül működő új vámpír-vérfarkas-szellem triót alkottak, hogy a szavam is elállt.
Hal Yorke (Damien Molony) azóta is a kedvenc szereplőm a sorozatból. Hal nagyjából 519 éves, csábító, kegyetlen, de nagyon érzékeny és esendő vámpír. O.C.D.-vel küszködik, és olyan megfigyelőképessége van, amely előtt Sherlock Holmes is csak meghajolni tudna. Damien Molony pedig mindebből olyan szerethető, összetett karaktert formál, hogy öröm nézni. (Adam meghúzódhat a sarokban, pedig ő sem semmi.) Nagyon sajnáltam, hogy vége lett a Being Humannek, néztem volna még.
Aranyélet:
Alaphelyzet: Miklósi Attila (Thuróczy Szabolcs) hosszú évekig csalással és ügyeskedéssel tartotta fönn családja magas életszínvonalát, apja halála után azonban szeretne visszatérni a helyes útra. Helyzete nem könnyű, mert felesége, Janka (Ónodi Eszter) igazi Lady Macbethként súgja a fülébe, hogy mit kellene még elkövetni az áhított aranyéletért…
Az Aranyélet finn eredetiből készült, és a magyar HBO harmadik minőségi sajátgyártású sorozata a Társas játék és a Terápia után. De a sorozatjunkie is megírta már, az Aranyélet esetében nem kell túlhangsúlyoznunk, hogy magyar és mégis jó. Egyszerűen jó sorozat, izgalmas karakterekkel, és jó ütemű történetvezetéssel. Alig várom már, hogy elkezdjem a második évadot.
Bori
Lucifer
amerikai vígjáték-dráma sorozat, 42 perc, 2016
zeneszerző: Marco Beltrami
operatőr: Glen Keenan
Szereplők
Lucifer Morningstar
Tom Ellis
Chloe Decker
Lauren German
Amenadiel
D.B. Woodside
Dan
Kevin Alejandro
Mazikeen
Lesley-Ann Brandt
Linda Martin
Rachael Harris
Hol látható? Fox, hétfő esténként. Itthon a Viasat3 vette meg, biztosan hamarosan jön a második évad.
The Crown
angol-amerikai drámasorozat, 60 perc, 2016
író: Peter Morgan
rendező: Stephen Daldry, Philip Martin
zeneszerző: Hans Zimmer, Rupert Gregson-Williams
szereplők
II. Erzsébet
Claire Foy
Fülöp herceg
Matt Smith
Margit hercegnő
Vanessa Kirby
Winston Churchill
John Lithgow
Hol látható? Netflix, november 4-én tették ki az első évadot. A második évad már készül. Magyarországon tévében még nem látható.
Poldark
angol kalandfilm sorozat, 60 perc, 2015
rendező: Edward Bazalgette, William McGregor
forgatókönyvíró: Debbie Horsfield
zeneszerző: Anne Dudley
operatőr: Cinders Forshaw
szereplők
Ross Poldark
Aidan Turner
Demelza Carne
Eleanor Tomlinson
Elizabeth Poldark
Heida Reed
Francis Poldark
Kyle Soller
Verity Poldark
Ruby Bentall
Dr. Dwight Enys
Luke Norris
George Warleggan
Jack Farthing
Hol látható? BBC One, vasárnap esténkét. A második évadnak most lett vége, a harmadikat már forgatják. Magyarországon még nem vetítik.
Chance
amerikai drámasorozat, 50 perc, 2016
író: Kem Nunn, Alexandra Cunningham
rendező: Lenny Abrahamson
szereplők
Dr. Eldon Chance
Hugh Laurie
D
Ethan Suplee
Jaclyn Blackstone
Gretchen Mol
Hol látható? Hulu, szerda esténkét. Rögtön két évadot rendeltek belőle. Magyarországon még nem látható.
The Affair
amerikai drámasorozat, 60 perc, 2014
író: Sarah Treem
rendező: Jeffrey Reiner
szereplők
Noah Solloway
Dominic West
Alison Lockhart
Ruth Wilson
Helen Solloway
Maura Tierney
Cole Lockhart
Joshua Jackson
Hol látható? Showtime, vasárnap esténként. A harmadik évad most kezdődött. Magyarországon még nem adják.
Az ifjú pápa
olasz-francia-spanyol-amerikai-angol drámasorozat, 60 perc, 2016
rendező: Paolo Sorrentino
forgatókönyvíró: Paolo Sorrentino
operatőr: Luca Bigazzi
zene: Lele Marchitelli
szereplők
Lenny Belardo
Jude Law
Mary nővér
Diane Keaton
Voiello bíboros
Silvio Orlando
Hol látható? HBO és HBO GO. Magyarországon előbb bemutatták, mint Amerikában.
A vámpír, a vérfarkas és a szellem
angol vígjáték-dráma / természetfeletti sorozat, 60 perc, 2008
rendező: Toby Haynes
zeneszerző: Richard Wells
operatőr: Nic Morris
jelmeztervező: Stewart Meachem
látványtervező: Andrew Purcell
szereplők
George
Russell Tovey
Annie
Lenora Crichlow
Mitchell
Aidan Turner
Herrick
Jason Watkins
Nina
Sinead Keenan
Owen
Gregg Chillin
Tom McNair
Michael Socha
Hal Yorke
Damien Molony
Alex Millar
Kate Bracken
Hol látható? A sorozat már véget ért. (De az internet mindenben segít. :) ) Egyébként annyira sikeres volt, hogy csináltak neki kanadai-amerikai változatot is, 2011-2014 között, annak a magyar címe: Being human - Emberbőrben.
Aranyélet
magyar drámasorozat, 60 perc, 2015
rendező: Mátyássy Áron, Dyga Zsombor
forgatókönyvíró: Tasnádi István, Zomborácz Virág, Bárány Márton
operatőr: Marosi Gábor
zene: Pádár Krisztián
szereplők
Attila
Thuróczy Szabolcs
Janka
Ónodi Eszter
Mira
Döbrösi Laura
Márk
Olasz Renátó
Hollós
Anger Zsolt
Hol látható? HBO és HBO GO. A második évad nemrég kezdődött.
Szerző: PuffCinq
12 komment
Címkék: ajánló születésnap sorozat könyv magyar olasz brit történelem amerikai wales house neil gaiman a blog ónodi eszter jude law vámpírok a bit of fry and laurie guilty pleasure maura tierney john lithgow diane keaton chance thuróczy szabolcs vérfarkasok paolo sorrentino dominic west peter morgan eleanor tomlinson ruth wilson aidan turner szép hang újajánló tom ellis poldark damien molony rachel harris claire foy kyle soller jack farthing kem nunn
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
vincentmarvinjules 2016.11.23. 16:58:36
bocs, ezt nem tudtam kihagyni. Amúgy főhajtás és gratuláció!
vincentmarvinjules 2016.11.23. 17:05:02
PuffCinq · http://puffcinq.blog.hu/ 2016.11.23. 17:43:23
PuffCinq · http://puffcinq.blog.hu/ 2016.11.23. 17:46:07
gertrudstein 2016.11.23. 17:53:21
PuffCinq · http://puffcinq.blog.hu/ 2016.11.23. 18:18:23
gertrudstein 2016.11.26. 06:23:37
Nekem elég gagyi ez a mindent elöntő szeretet, nem éreztem indokoltnak ekkora változást a pápa viselkedésében. De micsoda fényképezés! Micsoda színészek!